Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.
York, Bird lead Lady Reds to second at region track
by Tom Zulewski Iron County Today
May 18, 2017 | 189 views | 0 0 comments | 14 14 recommendations | email to a friend | print
Cedar's Lexi Bird crosses the finish line first to win the 4x400 relay at the Region 9 track and field championship May 11.
Cedar's Lexi Bird crosses the finish line first to win the 4x400 relay at the Region 9 track and field championship May 11.
slideshow
Cedar freshman Lexi Bird didn’t have a lot to say when she was asked about her run as the anchor leg of the 4x400 relay at the Region 9 track and field championship May 11. Her running spoke for her loudly enough for the rest of 3A to hear.

Bird ran a 59-second final leg to help the Lady Reds cruise to the relay win as the Lady Reds secured a second-place finish overall at the final tune-up for the state championship on the Cedar High track. The Lady Reds finished with 171 points, more than twice as many as third-place Dixie (82) and behind Desert Hills’ winning total of 228.

After enduring a brief challenge on the backstretch, Bird came around the final turn and comfortably sprinted home to help the Lady Reds put up a winning time of 4 minutes, 5.68 seconds, nearly 10 seconds in front of the runner-up Thunder.

Following up its win at last week’s BYU Invitational, Bird said the quest for a third straight win in the event – and a repeat as 3A state champions – will all come down to one thing.

“We’re prepared physically, but the hardest thing is mentally preparing for it,” said Bird, who was joined by teammates Summer Bryson, Kaysie Klemic and Brinley Hess at the top of the medal podium.

Sophomore Jasie York was also a force at the region meet, winning the 200- and 400-meter dash. She survived a challenge from teammate Julia Hunt and won the 200 with a time of 25.84 seconds.

“I saw her catching up to me and knew I had to speed up,” said York, who also won the 400 ahead of Rachael Hunt in 56.40 seconds. “I don’t like having people in front of me.”

The Cedar boys team matched the girls’ performance at the Region 9 meet, finishing second to Desert Hills with 121 points. Hurricane came in third with 103.

Across town, Canyon View hosted the Region 12 meet that also wrapped up May 11. The Falcons boys team was second overall behind Richfield with 95 points, and the girls were fourth with 51.

Here is a list of top-five finishers from each meet (Cedar in Region 9, Canyon View in Region 12):

Region 9

Girls 1,600 meters: Mic Webster, 1st, 5:07.13

Boys 1,600: Jensen Lambert, 1st, 4:18.96

Girls sprint medley relay: Lexi Bird, Kalee Brunson, Brinley Hess, Halsey Curry, 1st, 4:24.10.

Boys sprint medley relay: Bailey Gray, Derek Ball, Bryson Robertson, Danny Saunders, 5th, 3:46.51.

Girls 3,200: Mic Webster, 3rd, 11:28.03; Harley Taylor, 5th, 11:56.74.

Boys 3,200: Jensen Lambert, 1st, 9:40.25.

Girls 100 hurdles: Hannah Sobel, 5th, 16.01

Girls 4x100 relay: Brunson, Jasie York, Rachael Hunt, Julia Hunt, 2nd, 49.56.

Boys 4x100 relay: Tyler Barrick, Trenton Maurer, Kyle Anderson, Dylan Clements, 4th, 43.95.

Girls 400: York, 1st, 56.40; Rachael Hunt, 2nd, 58.48; Brinley Hess, 3rd, 1:00.09.

Boys 400: Ball, 3rd, 50.69; Chet Higby, 4th, 52.06; Robertson, 5th, 52.36.

Girls 300 hurdles: Julia Hunt, 2nd, 46.78.

Boys 300 hurdles: Clements, 2nd, 40.03.

Girls 800: Webster, 1st, 2:19.84; Kaysie Klemic, 2nd, 2:20.25.

Boys 800: Lambert, 5th, 2:01.87

Girls 200: York, 1st, 25.84; Julia Hunt, 2nd, 26.03; Rachael Hunt, 4th, 26.80.

Girls 4x400 relay: Bryson, Hess, Klemic, Bird, 1st, 4:05.68.

Boys 4x400 relay: Higby, Saunders, Robertson, Ball, 4th, 3:31.99.

Girls discus: Merce Tarrayo, 3rd, 100 feet, 7.5 inches; Brooke Shoop, 5th, 92-9.5.

Girls high jump: Sara Kovac, T-2nd, 5-2.

Boys discus: Jacob Awa-Reyes, 5th, 133-7.

Boys javelin: Maurer, 1st, 179-8.5; Drake Fakahua, 3rd, 150-7.

Boys long jump: Clements, 2nd, 21-10.75.

Boys shot put: Fakahua, 5th, 45-4.5.

Region 12

Girls 1,600: Sara Fish, 2nd, 5:24.85.

Boys 1,600: Korban Cook, 5th, 4:50.61.

Girls sprint medley relay: Shelbi Nicoll, Alyssa Pulsipher, Brynlee Jones, Jaylee Sorenson, 3rd, 4:38.51.

Boys sprint medley relay: Jayden Roden, Conner Rigtrup, Britt Dunnell, Abe Huxford, 1st, 3:43.27.

Girls 3,200: Fish, 1st, 11:49.96; Malayna Steffensen, 5th, 12:17.81.

Boys 3,200: Cook, 4th, 10:38.17.

Girls 100 hurdles: Bryn Banks, 4th, 17.95.

Boys 110 hurdles: Kaden Jolley, 2nd, 16.49; Brayden Cavallieri, 3rd, 17.05.

Girls 100: Ashley Bulloch, 5th, 13.37.

Boys 100: Seth Dabb, 2nd, 11.45; Rigtrup, 4th, 11.68; Nelson Douglas, 5th, 11.80.

Girls 4x100 relay: Nicoll, Bulloch, Jessica Pace, Maia Lawrence, 4th, 52.81.

Boys 4x100 relay: Douglas, Rigtrup, Jolley, Jake Nelson, 1st, 44.93.

Girls 400: Larissa Dabb, 2nd, 1:00.11; Kaylee Hillyard, 3rd, 1:01.31.

Boys 400: Seth Dabb, 1st, 48.90; Dunnell, 3rd, 52.16; Huxford, 4th, 52.18.

Girls 300 hurdles: Sydnee Evans, 5th, 50.62.

Boys 300 hurdles: Jolley, 4th, 42.67; Trenton Stapley, 5th, 43.36.

Girls 800: Hillyard, 5th, 2:32.13.

Boys 800: Huxford, 2nd, 2:03.06; Easton Brandt, 5th, 2:05.72.

Girls 200: Bulloch, 5th, 27.24.

Boys 200: Douglas, 5th, 23.32.

Girls 4x400 relay: Hillyard, Pulsipher, Fish, Larissa Dabb, 2nd, 4:13.41.

Boys 4x400 relay: Huxford, Mitchell Wright, Dunnell, Seth Dabb, 1st, 3:30.23.

Boys high jump: Seth Dabb, 3rd, 6-0.

Girls javelin: Yani Oshley, 1st, 113-0.

Boys discus: Porter Miller, 4th, 107-2.

Boys shot put: Miller, 1st, 45-2.

Boys javelin: Nelson, 163-9.



Comments
(0)
Comments-icon Post a Comment
No Comments Yet
Follow us on:
event calendar Icon_info

Tuesday, 30, 2017
post a new event Icon_info

Yard sale 1:00 AM to 12:59 AM
$0.50
Show more events...
Videos
To watch this video, please click the arrow.

York, Bird lead Lady Reds to sec...

11 days ago
by Tom Zulewski Iron County Today
more videos...
Marketplace